Obec Arnutovce
ObecArnutovce
rozšírené vyhľadávanie

ZBER ELEKTROODPADU: 12.10.2021 o 8:00

76. výročie oslobodenia obce

76. výročie oslobodenia obce

27. január 1945

Dnes sme si pripomenuli 76. výročie oslobodenia našej obce

 

Oslobodenie obce. Príchod Červenej armády

(Výpis z pamätnej knihy obce Arnutovce 1935 - 1948, kronikár: Adolf Prechádzka, učiteľ)

...občania ľudáckej obce si jasne uvedomovali, že spojenectvo s nemeckými fašistami prinesie Slovensko do záhuby. Zo správ z iných obcí (tu nemal nikto rádioprijímač) sa sledovali dychtivo správy o neustálych napredovaniach Červenej armády a poctiví vlastenci čakali na deň, keď budú nenávidení fašisti opúšťať Spišskú Novú Ves a okolie.  Poobede 26. Januára bolo počuť detonácie, to Nemci vyhadzovali do povetria letisko v Spišskej Novej Vsi. Večerom nastal kľud. V noci bol vyhodený betónový most dolu na hradskej, čo asi urobili posledné ustupujúce jednotky Nemcov.

A svitlo sobotné ráno dňa 27. Januára 1945 - všade ležala hrubá vrstva snehu, čo cez noc napadol. Rusi sú tu! Prvý vojak červenej armády prišiel do dediny okolo siedmej hodiny. Za tým prišla jednotka „ŠAFRAN“, ktorej označenie písané modrou kriedou na kuse dosky zastokli pred školou do snehu. Do domu č. 23 sa nasťahovalo veliteľstvo s vysielačom. Druhý deň šli ďalej na Poprad. Obyvateľstvo prispievalo osloboditeľom potravinami a častými záprahmi. Postup sa zastavil pri Liptovskom Mikuláši...

 

Dátum vloženia: 27. 1. 2021 16:06
Dátum poslednej aktualizácie: 27. 1. 2021 16:12
Autor: PhDr. Martin Gonda

Galéria

Odpustová slávnosť

Stavebný úrad

stavebny urad

Kalendár zvozu odpadu

kalendar zvozu odpadu

Facebook

Facebook